Mikropale kotwiące

Oferujemy wykonanie samowiercących mikropali iniekcyjnych, które są zgodnie z normą PN-EN 14199 reprezentowane jako mikropale kotwiące oraz według PN-EN 1537 jako kotwy gruntowe. Wykorzystanie mikropali kotwiących jest możliwe w każdym przypadku, w którym jako element konstrukcyjny brane pod uwagę są kotwy gruntowe. Jest to ich szybszy, łatwiejszy w wykonaniu oraz tańszy odpowiednik.

Do naistotniejszych zalet mikropali kotwiących należą:

  • technologia ich wykonania, która umożliwia ich instalacje w każdych warunkach gruntowo-wodnych
  • możliwe jest ich stosowania poniżej zwierciadła wód podziemnych
  • istnieje możliwość kompensacji ich nachylenia
  • do ich wykonania stosuje się znacznie lżejsze maszyny niż w przypadku tradycyjnych mikropali

Zarówno mikropale kotwiące jak i kotwy są stosowane do wzmocnienia oraz zapewnienia stateczności różnego rodzaju konstrukcji wzmacniających tj. obudowy, ścianki oporowe, wzmacnianie istniejących konstrukcji geotechnicznych na które działa obciążenie i parcie gruntu oraz wody. Mikropale kotwiące są także dobrym wyborem do stabilizacji osuwisk. Mimo podobnego przeznaczenia różnice w budowie kotew oraz mikropali kotwiących są znaczne. Kotwy gruntowe są poddawane rozciąganiu i w ten sposób pracują, z kolei główną cechą mikropali kotwiących jest fakt, iż mogą pracować zarówno na rozciąganie jak i ściskanie. Kotwy gruntowe muszą być wstępnie sprężane natomiast mikropale kotwiące mogą być wstępnie sprężane ale nie jest to warunek konieczny do ich prawidłowego funkcjonowania, gdyż charakteryzują się bardzo niewielkim pełzaniem żerdzi. Kolejną ważną różnicą jest trwałość konstrukcji, w przypadku mikropali najczęściej wystarczająca jest otulina z zaczynu cementowego, która zapewnia lepszą ochronę głowicy, pod warunkiem że jest zapewniona szczelność.

Wszystkie te cechy mikropali kotwiących sprawiają, że są one niejednokrotnie lepszym wyborem niż tradycyjne kotwy gruntowe, gdyż są one pozbawione głównych wad kotew gruntowych przy zachowaniu tych samych właściwości i przeznaczenia ich stosowania.