Mikropale

Wykorzystywanie mikropali do wzmacniania podłoża gruntowego staje się coraz popularniejsze ze względu na ich szerokie zastosowanie oraz metody instalacji, które umożliwiają stosunkowo prosty montaż. Są one stosowane w Polsce od lat 80 ubiegłego wieku i z każdym rokiem są coraz bardziej doceniane. Mikropale należą do specjalistycznych metod wzmacniania i zabezpieczania podłoża gruntowego. Stosuje się je do przenoszenia obciążeń na podłoże gruntowe, co staje się możliwe dzięki wykorzystaniu zjawiska tarcia na pobocznicy. Posiadają szeroki zakres nośności, który standardowo mieści się w granicach od 1000 do 3000 kN.

Główne zastosowanie mikropali to między innymi:

  • stabilizacja oraz zabezpieczenie skarp, a także zapewnienie im stateczności;
  • posadowienie obiektów w utrudnionych warunkach gruntowych;
  • wzmacnianie różnego rodzaju konstrukcji oraz ich fundamentów;
  • kotwienie konstrukcji, które są zagrożone wyporem

Nasza firma oferuje wykonanie mikropali o zakresie średnicy 60 – 300mm. Do ich wykonania wykorzystujemy sprzęt firmy Comacchio, model MC 12, jest to hydrauliczna wiertnica przeznaczona do wykonywania mikropali, kotew gruntowych.

Istnieje szereg rodzajów mikropali, wśród których wymienić można mikropale: samowiercące, iniekcyjne, prefabrykowane, wciskane, geotermalne. Oferujemy wykonanie mikropali zbrojonych rurą lub innym profilem stalowym, w których najpierw wykonywany jest otwór wiertniczy, kolejnym krokiem jest iniekcja zaczynu cementowego, a na koniec wprowadzane jest zbrojenie. Istnieje też rodzaj mikropali samowiercących. Do ich wykonania wykorzystywane są pręty rurowe wraz z końcówką, która pełni funkcję żerdzi wiertniczej ale jednocześnie także pozwala na iniekcje zaczynu cementowego. Po zakończeniu procesu wiercenia mikropala, końcówka wiercące oraz pręty rurowe są tracone ale równocześnie pełnią funkcję zbrojenia przez co metodyka wykonywania mikropala staje się znaczenie prostsza oraz zapewnia zdecydowanie krótszy czas wykonania.